Bordo Pasaport Nasıl Alınır?

18 Temmuz 1950 yılında çıkan 5682 sayılı pasaport kanunu ile birlikte devletin yabancı ülkelere gitmek isteyen kişilere verdiği bir izin mahiyetinde belgedir. Dünya üzerinde bağımsız her devlet vatandaşlarına pasaport verebilir. Bir nevi o kişi uluslararası hukukta pasaport aldığı ülkenin vatandaşı olduğunu da ispatlamış olur.

Pasaportlar kendi içinde bordo, yeşil, gri ve siyah olmak üzere dörde ayrılmaktadır. Bordo pasaport normal vatandaşa verilirken, yeşil üst düzey devlet memurları ve bürokratlara, gri pasaport yurt dışında görevli kamu görevlilerine verilmektedir. Bu saydıklarımızı Emniyet Müdürlükleri verir. Siyah pasaport ise diplomatlara verilen pasaporttur ve dışişleri bakanlığı vermektedir.

Bordo pasaport nasıl alınır sorusunun cevabı ise şu şekildedir:

– İlk yapılacak iş http://www.epasaport.gov.tr/ linki tıklanarak buradan randevu almak gerekmektedir. Randevu alma esnasında bir takım basit sorulardan sonra önünüze çıkan listede hangi emniyet müdürlüğünden, hangi gün saat kaçta randevu almak isteyeceğiniz sorulacaktır. Bunlardan birini seçmeniz gerekmektedir.
– Randevu saati Emniyet müdürlüğüne gitmeden önce hazırlamanız gereken bir takım evraklar bulunmaktadır. Bunlar:

  1. T.C. nüfus cüzdanı aslı
  2. 2 adet biyometrik resim. (Bir fotoğrafçıya gittiğinizde pasaport için biyometrik resim çektirmek istiyorum derseniz size yardımcı olacaklardır)
  3. Eski pasaport varsa bunların aslı
  4. Pasaport cüzdan bedeli ve pasaport harç bedellerinin yatırıldığına dair dekontlar. Bunlar anlaşmalı bankalar ile birlikte maliye veznelerine yatırılabilir. Yatırılacak miktar ise seneden seneye değişme gösterebilmektedir. Burada önemli olan ne kadar süreliğine pasaport çıkarmak istediğinizdir. En az 6 ay en fazla 4-10 yıllık pasaport çıkartılabilir.

– Bu belgeleri hazırlayıp randevu saatinde emniyet müdürlüğünde olmanız gerekmektedir. Unutmamak gerekir ki pasaport başvuruları şahsen yapılmaktadır. Emniyet müdürlüklerinin pasaport dairesine gittiğinizde kapıdaki danışmaya bordo pasaport çıkarmak istediğinizi ve randevunuz olduğunu söylediğinizde size bir numara verecektir. Eğer küçük bir yerleşim yerindeki emniyet müdürlüğünden çıkartacaksınız fazla yoğunluk olmayacağından hemen işlemlerinizi gerçekleştirebilirler. İlgili veznede sizden evraklarınızı ve parmak izinizi alarak işlemlerinizi tamamlarlar.

Başvurunuzu yaptıktan sonra en geç 1 hafta içinde de adresinize pasaportunuz gelir. Artık iş gitmek istediğiniz ülkenin vizesini almak veya seyahat planları yapmaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.