Doğru Nefes Nasıl Alınır?

Hayatın devamı için gerekli olanlar listesinde ilk iki sırayı alanlar herhalde su ve oksijendir. Dolayısıyla nefes almak insan yaşamı için bir zorunluluktur. Tabi her halükarda insanoğlu oksijensiz bir dakika bile yaşamayacağı için ve vücuda giren oksijen miktarının metabolizmaya daha faydalı olması için doğru nefes almayı bilmek ve uygulamak gerekmektedir.

Doğru nefes almamak birçok soruna yol açabilmektedir. Bunlardan ilki kalp rahatsızlıklarıdır. Çünkü devamlı kan pompalayan kalp için en zaruri ihtiyaç oksijendir. Bunun haricinde doğru nefes almamak zatürre kan basıncının yükselmesi kanser gibi birçok soruna da davetiye çıkartabilmektedir. Doğru nefes alanların almayanlara göre daha stressiz bir hayat yaşadıkları da bilinmektedir.

Buna göre doğru nefes nasıl alınır sorusunu cevaplayabiliriz:

– Nefes alırken ciğerlerden öte diyaframı kullanmak gerekmektedir. Diyafram Akciğerler gibi değildir. Tek seferde daha çok oksijen ile doldurulabilir ve daha sonra buradaki hava kullanılabilir. Diyaframın doğru kullanılması safra hastalıklarına ve reflüye de iyi gelmektedir.
– Ciğerleri 4 ile 6 dakika arası hava ile doldurmak gerekmektedir.
– Solunum muhakkak burundan yapılmalıdır. Zira burundan alınan hava burundaki tüyler vasıtasıyla temizlenir. Ayrıca ağızdan nefes almak nazal bölgede ve bronşlarda tahrişlere neden olabilir.
– Arada bir nefes egzersizi yapılmalıdır.
– Sigara bırakılmalıdır
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir çok rahatsızlığın nedeni doğru nefes alamamak, birçok sorunun çözümü doğru nefes almaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.