Doğru Nefes Nasıl Alınır?

Hayatın devamı için gerekli olanlar listesinde ilk iki sırayı alanlar herhalde su ve oksijendir. Dolayısıyla almak insan yaşamı için bir zorunluluktur. Tabi her halükarda insanoğlu oksijensiz bir dakika bile yaşamayacağı için ve vücuda giren miktarının metabolizmaya daha faydalı olması için doğru nefes almayı bilmek ve uygulamak gerekmektedir.

Doğru almamak birçok soruna yol açabilmektedir. Bunlardan ilki kalp rahatsızlıklarıdır. Çünkü devamlı kan pompalayan kalp için en zaruri ihtiyaç oksijendir. Bunun haricinde doğru nefes almamak zatürre kan basıncının yükselmesi kanser gibi birçok soruna da davetiye çıkartabilmektedir. Doğru nefes alanların almayanlara göre daha stressiz bir hayat yaşadıkları da bilinmektedir.

Buna göre doğru sorusunu cevaplayabiliriz:

alırken ciğerlerden öte diyaframı kullanmak gerekmektedir. Diyafram Akciğerler gibi değildir. Tek seferde daha çok ile doldurulabilir ve daha sonra buradaki hava kullanılabilir. Diyaframın doğru kullanılması safra hastalıklarına ve reflüye de iyi gelmektedir.
– Ciğerleri 4 ile 6 dakika arası hava ile doldurmak gerekmektedir.
– Solunum muhakkak burundan yapılmalıdır. Zira burundan alınan hava burundaki tüyler vasıtasıyla temizlenir. Ayrıca ağızdan almak nazal bölgede ve bronşlarda tahrişlere neden olabilir.
– Arada bir egzersizi yapılmalıdır.
– Sigara bırakılmalıdır
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir çok rahatsızlığın nedeni doğru alamamak, birçok sorunun çözümü doğru nefes almaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.