Çin’den Ürün Nasıl Alınır ?

Günümüzde teknolojinin hızlı gelişimi alışveriş alışkanlıklarımızı da değiştirdi. Önceleri mağaza mağaza bazen sokak sokak gezerek aldığımız tüm ürünleri artık oturduğumuz koltuktan kalkmadan bilgisayarımız sayesinde alabiliyoruz. Ülkemizde açılan alışveriş siteleri sürekli olarak artmakta ve ürün çeşitliliklerini de artırmakta.

Pazar yeri sistemi adı verilen sistem ile herhangi bir programlama bilgisi olmayan ancak ürün satışı yapan firmalarda bu pazar yeri sistemini kullanan bu teknoloji siteleri ile birlikte kendi ürünlerini komisyonlar vererek internet üzerinden dünyanın her noktasına satabilme imkanı bulmaktadır.Dünyaya satış demişken asıl mesele biz dünyanın diğer ucundaki ülkelerden nasıl alışveriş yapabiliriz ? Şimdi, dünyanın en büyük nüfusu ile birlikte en büyük ticaret hacmine sahip ülkeleri arasında olan Çin’den nasıl alış veriş yapılır onu anlatacağız.

Evinizde koltuğunuzda otururken aklına gelen bir ürünü satın almak istediniz hemen googleda ürünü arattınız, karşınıza binlerce satış seçeneği gelir. Bu siteler baktığınızda her zaman aynı ürünün ülkemizden daha ucuza satıldığı bir yeri görebilirsiniz. Genellikle üretimin yoğun olduğu Çin’de bu ürünler oldukça ucuza satılmaktadır. Ancak ürünü satın aldıktan sonra elinize ulaşımı uzun sürmektedir.

Gelelim Çin’den ürün nasıl alınır sorusunu yanıtlamaya;

Ülkemizde olduğu gibi Çin’de de pazar yeri mantığıyla kurulmuş web siteleri bulunmaktadır. Biraz yukarıda açıklamaya çalışmıştık pazar yeri mantığını; yerel bir firma ürünlerini mevcut teknoloji ile pazarlayabilecek sitelere küçük komisyonlar ile ürünlerine ait bilgileri yüklemekte ve sipariş geldiğinde o ürünleri kargoya vererek göndermekte, alıcı ürünü teslim aldığını onayladığında ise parasını almaktadır.

Peki Çin sitelerinden alışveriş yapmak güvenli mi ?

Herkes aynı soruya cevap aramakta ve bu sorunun cevabı değişkenlik göstermektedir. Nasıl bir değişkenlik derseniz, öncelikle dünyanın her noktasında dolandırıcıların olduğunu unutmamız gerekiyor. Bir ürünü görmeden sadece fotoğraflarına bakarak almaya karar veriyorsanız risk alıyorsunuz demektir. Peki alışveriş sırasında riski sizin adınıza birileri üstlenirse durum sizin için avantajlı hale dönecektir. Alışveriş siteleri bu riski nasıl alıyor derseniz sizi korudukları kadar satıcıyı da korumak zorunda olan alışveriş siteleri sizin siparişi vermenizle kredi kartınızdan parayı tahsil ediyor ancak siz ürünü teslim alana kadar satıcıya aktarmıyor. Siz ürünü alıp onay verdiğinizde satıcıyla anlaşmış olduğu komisyonu alarak ödemesini yapıyor. Böylelikle sizde güvenle ürününüze kavuşuyor aksi bir durumda itiraz kaydı oluşturarak paranızı iade alabiliyorsunuz.

Çin’den hangi sitelerden alış veriş yapmalıyız diye sorarsanız size tavsiye edebileceğimiz bir kaç tane güvenilir alışveriş sitesi bulunmakta. Ayrıca bu siteler dönem dönem indirimler yaparak oldukça uygun fiyatlarla bu kadar ucuz olmaz diyeceğiniz fiyatlara ürünleri satın almanızı sağlıyorlar. Hangi siteler bunlar derseniz hemen yazalım ;

  1. www.gearbest.com
  2. www.aliexpress.com
  3. www.banggood.com

Güzel alışverişler dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.