Not Nasıl Alınır ?

Not Almak Ne Demektir, Thomas Edison Nasıl Not Tutardı, Not Alma Teknikleri Nelerdir, Thomas Edison Nasıl Not Alırdı, Thomas Edison Gibi Not Almak, Hızlı Not Nasıl Alınır, Kitap Okurken Not Nasıl Alınır, Ders Çalışırken Not Nasıl Alınır, Röportaj Esnasında Nasıl Not Alınır, En İyi Not Alma Teknikleri Nelerdir.

Not almak; bir şeyi başlıca noktalarını özetleyerek yazmak; biri konuşurken onun söylediklerini yazmak anlamına gelmektedir.

Basit bir tarifle hatırlanması için, yazılan kısa yazıya not denir.

Not almanın farklı metotları vardır.

Duyduklarınızdan Not Almak;

Bir röportaj esnasından, bir konferansta, bir söyleşi sırasında not almak istediğimiz zaman duyduklarımızın birebir aynısını yazamayız. Bu tür durumlarda birebir yazmak isteseniz siz bir cümleyi yazıncaya kadar konuşan çok şeyler söylemiş olacaktır.

Notu aynen yazarak değil, konunun özünü, temel öğelerini hatırlatıcı, noktalarını kısaltarak anlamı sizce bilinen işaretlerden, simgelerden yararlanarak almalısınız. Ayrıca elinizi çabuk tutmalı, konunun özünü kaçırmamaya çalışmalısınız.

Unutmayınız ki, not almak tam ve net anlamak öğrenmenizi kolaylaştıracak, dersleriniz öğrenmekteki güçlüklerinizi giderecek, zaman kaybetmenizi önleyecektir.

Okuduklarınızdan Not Almak;

Kitap okurken, kütüphane de olsun evde olsun ders çalışırken ya da internette araştırma yaptığımız zaman okuduklarınızdan not almak istediğimiz zaman konuyu özetleyen, temel konulara değinen kısa ve özlü bir not almalıyız. Konunun özünü, temel noktalarını sonradan kolayca hatırlayabilecek kadar kısa bir şekilde yazmalısınız. Alıntıyla not almayı karıştırmamak gerekir. Not almak ile birebir aynısı yazmak çok farklı şeylerdir. Okuduğumuz metni olduğu gibi yazmak yanlışını da yapmamalısınız. Aynen yazacaklarınız kaynağın kendisi varken onu yazmanın hiçbir yararı olmaz.

Üzerinde çalıştığınız konunun ana noktalarını eksik bırakmadan sonradan kolayca hatırlayabilecek şekilde ne kadar kısa ve öz yazarsanız hatırlamanız da bu doğrultu da olacaktır.

Okuduklarınızdan not almak, ders hazırlamada, bir kaynaktan yararlanmada, kendinizi yetiştirmede, gelecek için bilgi ve belgeleri toplamada çok yararlı olur.

Gördüklerinizden Not Almak;not

Bir gezi esnasında veya televizyonda bir program, film seyrederken ilginizi çeken hoşuna giden genel şeyleri unutmak istemiyorsanız not almanız gerekir. Unutmamanız gereken şey zaman yeterli olsa da not almanın kuralının değişmeyeceğidir.

Not almak başarı da getirir. Thomas Edison gibi birçok bilim adamı da düzenli olarak not almaktaydılar.

Thomas Edison, muhtemelen tarihin en çok not tutan bilim adamlarından biriydi. Thomas Edison, yaşadığımız şeylerin yazmaya değer olduğunu düşünüyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.