Helal Gıda Sertifikası Nasıl Alınır?

Helal kelimesi Arapça kökenli olup İslam dininde yenilmesi, içilmesi veya kullanılması uygun olan, Allah’ın izin verdiği ölçülerde olduğunun ispatı hükmünde olan herşeydir. Sadece gıda bakımından değil, kullanılan parfümlerden, kozmetiklere, takılan eşyalara kadar geniş bir çerçevede ele alınan helal kavramı son yıllarda önce İslam dünyasında ardından Avrupa ve Amerika’da yaşayan Müslümanlar arasında kullanılan maddelerin sınıflandırılması açısından büyük önem taşımaya başlamıştır. Bu nedenle küresel bazda gıdaların ve mamullerin helal olup olmadığına dair sertifikalandırma yapılmaktadır.

Helal gıda sertifikası halen Devlete bağlı Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ve onay almış özel sertifikalandırma kuruluşları tarafından verilmektedir.Bu manada TSE Diyanet İşleri başkanlığı ile ortaklaşa yaptığı bir protokolle başvuran şirketlerin ürettikleri mamulleri ve hammaddeleri gerek görsel olarak gerekse laboratuvar ortamında inceleyerek İslami kurallara uygun olup olmadığına karar vermekte buna göre helal sertifikası vermektedir. Aynı şekilde özel sertifikalandırma kuruluşları da çeşitli din adamlarının gözetiminde aynı şekilde sertifika verebilmektedir

TSE’nin web sitesinde bulunan müracaat formu veya online başvuru sayfasından sertifika almaya başvurulabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.