Uluslararası Sürücü Belgesi Nasıl Alınır ?

Yurt dışına çıkıyorsunuz ve gittiğiniz ülkede araç kullanacaksınız. Maalesef ülkemizde almış olduğunuz ehliyet ile bu mümkün değil. Ancak gideceğiniz ülkede araç kullanmanıza imkan verecek olan “Uluslararası Sürücü Belgesi” sahibi olmak o kadar zor değil.

Uluslararası Sürücü Belgesi (IDP), 19 Eylül 1949’da Cenevre’de imzalanan “Uluslararası Karayolu Trafiği Sözleşmesi” doğrultusunda düzenlenen, vatandaşların ikamet ettikleri ülke dışında sorunsuz taşıt kullanabilmelerini sağlayan belgedir.

Peki, Uluslararası Sürücü Belgesi (IDP) sahibi nasıl olunur ?

Ülkemizdeki  Uluslararası Sürücü Belgesi (IDP)’ nin düzenleme yetkisi; 18.10.1983 tarih ve 18195 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan, 2918 sayılı Trafik Kanunu 38/son maddesi ve bu kanuna istinaden çıkarılmış, 18.07.1997 tarih ve 23053 Mük. Resmi Gazete’de yayınlanan Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 80’nci maddesine göre Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’na verilmiştir.

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’na başvurarak Uluslararası Sürücü Belgenizi kolayca alabilirsiniz. Başvuru için gerekli olan belgeler;

uluslararasi-ehliyetT.C.Vatandaşları İçin

-Sürücü Belgesi aslı,
-TC kimlik numarası, (Ehliyetinde T.C. Kimlik numarası yazmayan müracaat sahiplerinin kimlik aslı veya fotokopisini ibraz etmeleri gerekmektedir)
-2 Fotoğraf

Yabancı Uyruklu Vatandaşlar İçin

-Sürücü Belgesi aslı,
-2 Fotoğraf,
-Sürücü Belgesinin Diplomatik Temsilcilik (Konsolosluk veya Büyükelçilik) Onaylı Tercüme

Bu belge Uluslararası anlaşmaya taraf pek çok dünya ülkesinde geçerlidir.Ancak Uluslararası Sürücü Belgesi, ilgili Uluslararası Anlaşma gereği, düzenlendiği ülkede geçersizdir. Belgenin kullanımının tek şartı, o ülkede turist olarak bulunmak ve daimi ikametinin olmamasıdır.

Belgenin geçerliliği düzenlendiği tarihten itibaren 1 yıldır. Bu sebeple ibraz edilen sürücü belgesinin de en az 1 yıl geçerliliği olması istenir.

Belgeyi alabilmek için yukarı da yazılı belgeler ile Kurumun İstanbul merkezine ya da genellikle sınır kapılarında olan ve Ağrı–Gürbulak,Ankara,Antalya,Artvin–Sarp,Edirne–Hamzabeyli,Edirne–İpsala,Edirne–Kapıkule,Gaziantep,Hakkari–Esendere,Hatay–Cilvegözü,Hatay–Yayladağı,Iğdır–Dilucu,İzmir,Kırklareli–Dereköy,Kilis,Mersin,Samsun,Şanlıurfa–Akçakale,Şırnak–Habur,Zonguldak,Van-Kapıköy şehirlerinde ki temsilciliklerine başvurabilirsiniz.

Belgeyi alabilmek için devletin mali mevzuatına göre, Uluslararası Sürücü Belgesinin harç tutarları her sene başında yeniden düzenlenmektedir. Ayni mevzuata göre; belgenin yenilenmesi için eskisini iade edenlere harç indirimi uygulanabilmektedir. Aşağıda belirtilen rakamlar 2013 yılı için geçerlidir.

İlk Alım Ehliyet Harç KDV TOPLAM
105,42 222,40 18,98 346,80 TL.
Yenileme Ehliyet Harç KDV TOPLAM
105,42 55,60 18,98 180,00 TL.

* Güncel fiyatlar için iligli kurumun web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.