İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır ?

Ekmeğin aslanın ağzında olduğu günümüzde hepimizin zaman zaman işsiz kaldığı olmuştur. Ancak bize tanınan işsizlik maaşı sayesinde bu mağduriyetimiz bir nebze olsun giderildi. Peki ama İşsizlik “maaşı nasıl alınır?” İşsizlik maaşı almanın şartları nelerdir?

İşsizlik ödeneği nedir ?

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu kapsamına giren bir işyerinde bir hizmet akdine dayalı ve sigortalı olarak çalışırken bu kanunun ilgili maddelerinde belirtilen nedenlerle işini kaybeden ve kuruma başvurarak çalışmaya hazır olduğunu bildiren sigortalı işsizlere yine aynı kanunda belirtilen süre ve miktarda yapılan parasal ödemedir. Halk arasındaki diğer adı ise işsizlik maaşıdır.

İşsizlik maaşından kimler yararlanabilir ?

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu uyarınca sigortalı sayılanlardan hizmet akitleri aşağıda belirtilen işsizlik maaşına hak kazanma şartlarından birisine dayalı olarak sona erenler, İş Kurumuna süresi içinde şahsen başvurarak yeni bir iş almaya hazır olduklarını kaydettirmeleri ve yine bu kanunda yer alan prim ödeme koşullarını sağlamış olmaları kaydıyla işsizlik ödeneği almaya hak kazanırlar.

issizlik-maasi-nasil-alinirİşsizlik Maaşı Hak Etme Şartları Nelerdir ?

İşsizlik maaşı alabilmek için kesinlikle işten çıkartılmış olmanız gerekiyor. Yani istifa ederek işinizden ayrıldığınızda sizlere işsizlik maaşı kesinlikle verilmiyor. İşten çıkartılmanız kısmında sadece işvereniniz tarafından iş akdinize son verilmesi değil, iflas ve benzeri nedenlerle işten ayrılışlar da sayılıyor. İşsizlik maaşı alabilmek için son çalıştığınız işte en az 120 gün prim ödemiş olmanız ve son 3 yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik maaşı primlerinizi yatırmış olmanız gerekiyor. İşsizlik maaşı hak edebilmeniz için gün şartlarını karşılayabiliyorsanız iş akdinizin feshinden sonraki 30 gün içerisinde işkur’a başvurmanız gerekiyor. Eğer şahsen başvuramayacak urumda iseniz İŞKUR web sitesine tıklayarak başvurunuzu online olarak da yapabilirsiniz. Ancak 30 günlük süreyi aştığınızda bu hakkınızı kesinlikle kaybettiğinizi de unutmayın.

Ne Kadar Süre İle Ödenecek ?

İşsizlik maaşı ödeme süresi sizlerin son 3 yıl içerisinde prim ödediğiniz gün sayısına göre belirlenen sürelerde ödeniyor. Mesela 600 gün çalışmış iseniz 180 gün, 900 gün çalışmış iseniz 240 gün, 1080 gün çalışmış iseniz 300 gün süre ile bu haktan faydalanabiliyorsunuz.

2016 Yılı İşsizlik Maaşı Ne kadar?

Öncelikle maaşın ayrıldığınız işinizde son aldığınız maaş meblağına göre hesaplandığını belirtelim. Yani refah düzeyinizi kaybetmemeniz için yapılmış bir düzenlemedir alacağınız maaşlardaki miktar farkı. 2016 yılı işsizlik maaşı en düşük 659 Türk Lirası, En yüksek ise 1019 Türk Lirası olarak verilmektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.