İcradan Mal Nasıl Alınır ?

“İcradan mal nasıl alınır?” sorusu hepimizin aklını arada sırada kurcalamaktadır. Çünkü gazete ilanlarında gördüğümüz birçok haczedilmiş gayrimenkul ve menkul mallar değerinin çok altında satılabilmektedir. Ancak eğer siz de “ağlayanın malı gülene hayır etmez” diyenlerdenseniz yanlış düşünüyor olabilirsiniz. Çünkü sizin bir malın ihalesine girip fiyatını yükseltmeniz malı haczedilen borçlunun sırtından biraz daha yük kalkması anlamına geliyor. Yani kısaca iyilik bile yapmış olabilirsiniz, tabii kişisel görüşünüz size kalmış.

İcralık Malları Nasıl Öğrenirim?

Her icralık malın satışı için mutlaka ilgili İcra Dairesi ilanda bulunmak ve ilgilileri ihaleye çağırmak zorundadır. Bulunduğunuz yerdeki İcra Müdürlüklerinin ilan panolarını kontrol edebilirsiniz. Ya da en kolay yöntemi kullanıp icra müdürlüklerinin Yerel veya milli basında verdiği ilanları da takip edebilirsiniz. Ancak son yıllarda gelişen teknoloji ile beraber icralık malları takip edip sizlere sunan internet siteleri de görülmeye başlandı. Hatta bazıları sizlerin katılmasının mümkün olmadığı ihalelere belirli bir ücret karşılığı vekalet verdiğiniz şirket avukatlarının katılmasını sağlıyor. Bu avukatlar sizin belirttiğiniz miktara kadar fiyat arttırıyor, o fiyat aşılırsa arttırmadan çekiliyorlar.icradan-mal-nasil-alinir

İcralık Mallar Gerçekten Ucuz Mu?

Birinci ihalede malın rayiç bedelinin %60’ı bir bedelle ihale açılır. Teklif olmaması durumunda başka bir tarihte açılacak ihale %40 bedelle açılır ve açık arttırma usulü ile ihale gerçekleştirilir. Mal en yüksek bedeli verene satılır.

İcralık Bir Mal Almak İçin Neler Gerekir?

İhalesine gireceğiniz malın ihale açılış bedelinin %20’si kadar teminatınızı nakit veya süresiz teminat mektubu olarak vermiş olmanız gerekir. Bir de geçerli bir resmi kimlik.

İhale Bende Kalırsa Parayı Ne Kadar Sürede Ödemeliyim?

Menkullerde 7 gün, gayrimenkullerde ise 10 gün içerisinde bedelin tamamını ödeme zorunluluğunuz bulunuyor.

Aklınızdaki icralık mal nasıl alınır sorusunu yeterince cevaplandırabildiğimizi umuyorum. Bunun gibi Nasıl alınır diye merak ettiğiniz her şey için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.