İnterrail Bileti Nasıl Alınır?

İnterrail bileti Avrupa Demiryolları tarafından uygulanan bir bilet türüdür. Her yaştan gezgin kişilere ulaşım olanağı sağlar. Aynı bilet ile istediğiniz yerde istediğiniz trene binebilirsiniz. İnterrail bileti  global olarak alındı ise Avrupa’nın 30 ülkesinde 5 gün ile 1 ay arasında kullanılır. Bir ülke için alınmış ise seçeceğiniz bu 30 Avrupa ülkesinden birinde 3 ile 8 gün arasında sınırsız indi bindi serbet dolaşım olanağı sağlar.

İnterrail’in geçerliği olduğu ülkeler ise; Almanya, Avusturya, Belçika, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan,Hollanda, İngiltere, İrlanda Cumhuriyeti, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Karadağ, Lüksemburg, Macaristan, MakedonyaCumhuriyeti, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Türkiye, Yunanistan.

Peki bu Avrupa ülkelerini gezmek için interrail biletini nasıl alabilirsiniz?

İnterrail bileti satın almak için birden fazla yöntem var. Bu yöntemlerden en güvenilir olanlarını sizlere anlatacağız. İnterrail bileti almak için en güvenilir yöntem internettir. Biletinizi; “Interrail.eu”  Interrail resmi web adresi üzerinden kredi kartınızla satın alabilirsiniz. Bu hususta dikkat etmeniz gereken tek nokta kargo ücretleridir. Eğer tek başınıza gidiyorsanız acele bilet almak istiyorsanız en yüksek kargo ücretini ödeyebilirsiniz. Eğer yolculuk için yeteri zaman var ise kargoyu düşük tarife ile alma şansınız var. Böylece daha uygun fiyata gelecektir. Genelde 10 Euro veya 30 Euro arasında değişiyor. Seçtiğiniz interrail bilet rehber ve harita ile elinize 3 ile 15 gün arasında ulaşıyor. Böylelikle planlı şekilde yola çıkma imkanınız oluyor.interrail-nasil-alinir

İkinci bir yöntem olarak interrail bilet satın almak için TCDD’nin bilet satış noktalarını kullanabilirsiniz. Ancak bu yerlerin uluslar arası bilet satış noktaları olması gerekiyor. TCDD personeli Interrail bilet konusunda fazla bilgili olmayabilir, bu sebeple istasyona gitmeden önce bir ön araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.

Üçüncü bir yöntem olarak ise biletlerin yetkili satış noktalarında alabilirsiniz. Buralarda fiyatlarda oynama olabileceğinden bu noktalara gitmeden önce ön fiyat araştırması yapmanızda yarar var.

Interrail bileti alırken dikkat etmeniz gereken noktalar;

  • Interrail biletinizi, yola çıkmadan en erken 3 ay önceden ya da yola çıkmadan bir gün önce alabilirsin. Mümkün olduğunca erken almanın size vize sürecinde avantaj sağlayacağını unutmayın.
  • Bilet almak için gerekli bilet ücreti ve pasaport numaranız yeterli.
  • Biletin ne zaman başlayacağını seiz belirlersin, ve bu tarihi bileti satın alırken belirtmek durumundasınız. Bu tarih aynı zamanda vizenizi de etkileyecek, dolayısıyla buna dikkat etmeli, uygun bir tarih belirlemelisiniz.
  • Interrail bileti’nizi  iade etmeye karar verirseniz, Interrail biletinizin iadesinde %15 kesinti olur. Tarihi değişikliği mümkün değil, ancak bileti kesintisiyle iade edip dilediğiniz tarih için yeni bilet alabilirsiniz. Vize sürelerine dikkat ediniz.
  • Interrail, bir tur şirketi ya da bir organizasyon değildir. Interrail, sadece bir bilettir ve bu bileti planladığınız seyahate göre organize edersiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.