Src Belgesi Nasıl Alınır ?

SRC Belgesi Almak İsteyenler, SRC Belgesi Nedir Diyenler İçin SRC Belgesi Hakkında Bilgiler.

Src belgesi ehliyeti olan kişilerin ticari araçları kullanabilmeleri için verilen bir belgedir. SRC belgesi alabilmek için öncelikli olarak muafiyetli ya da kurslu olma durumunuz göz önünde bulundurulur. Başvuru sırasındaki işlemleriniz de buna göre ayarlanır. 25 Şubat 2003 tarihinden önce eğer ehliyet almışsanız Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından sınavlara katılarak kursa gitmeden SRC belgenizi alabilirsiniz. Ancak bu tarihten sonra ehliyet almışsanız SRC belgesi alabilmek için bir kursa gitmeniz gerekecektir. Bu kurslarda genelde sizin ehliyet aldığınız kurslardır. Sürücü belgesi alınan kurslardan SRC belgesi için kurs da alabilirsiniz. Ancak bu kurumların Ulaştırma Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olması gerekiyor.  Daha sonra bu kursa giden adaylar bir sınava tabi tutulup en az 60 puan almak koşulu ile SRC belgesi almaya hak kazanırlar.

Ulaştırma Bakanlığı bu sınavları 3’er aylık dönemlerde belirli periyotlar ile yapılmaktadır.  Bir sınavdan sadece bir adet SRC belgesi alma hakkınız vardır. 25 Şubat 2003 tarihinden önce B sınıfı ehliyet almış olanlar SRC2 ve SRC4, C-D sınıfı ehliyet almış olanlar SRC2, SRC3,SRC4 ve SRC5 belgelerine sınavsız başvuru yapabilirler. Bu tarihten önce E sınıfı ehliyete sahip olanlar ise tüm SRC belgelerinden istediklerini alabilirler. 25 Şubat 2003 tarihinden önce B sınıfı ehliyet sahibi olanlar sınavsız src-belgesiSRC belgeleri almaları için yine bu tarihe kadar en az 90 günlük sigorta ve bağ-kur primlerinin ödenmiş olması gerekiyor. 65 yaşını doldurmuş kişilerde SRC belgesi alamazlar.

SRC belgesi almak için başvuru şartları vardır. Bu başvuru şartlarını da karşılıyor olmak lazım. Yukarıda saydığımız tüm şartları karşılayabilen adaylar SRC belgesi almak üzere başvuruda bulunabilirler. SRC belgesi nasıl alınır sorusunu da cevaplamış oluyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.